Přeskočit navigaci

Materiály a přísady, použité při výrobě ponožek

Bavlna | Sanitized® | Lycra® | Polypropylen | Elastan | Moira TG900®Polyamid | Optex® | Akryl | Polyester | Hedvábí | Vlna | Viskóza | Outlast® | Coolmax®

 

Bavlna:

Nejpoužívanějších, nejznámnějších a nejvýznamnější přírodní materiál. Ponožky z bavlníkového vlákna jsou velmi jemné a hebké. Bavlna má úžasnou navlhavost, pevnost v tahu a oděru, která se zvyšuje ještě více za vlhka (až o 20%). Má příjemný omak. Ponožky ze 100% bavlny se vyrábějí velice málo, převážně proto, že nemají žadnou tvarovou stálost a životnost je velmi malá. Právě pro delší životnost jsou ponožky, kde převládá bavlna, směsovány s umělými vlákny, nejčastěji s polyamidem (nejpevnější vlákno). Ponožky jsou pleteny tak, že umělá vlákna tvoří jádro ponožek a bavlna vnitří a vnější část.

Sanitized®:

Nevypratelný patentovaný přípravek. Po celou dobu životnosti ponožek působí proti množení mikroorganismů, plísní a bakterií na textilu. Zajišťuje tímto Váš komfort a pohodlí při nošení ponožek.

 

Lycra®:

Lycra® je obchodní název pro elastan firmy Du Pont. Vždy se kombinuje se s jinými vlákny. Toto patentované pružné vlákno zaručuje, že elasticita materiálu, bude po celou dobu životnosti stále stejná. Vlákno se vždy vrátí do původního tvaru, i když se roztáhne min. třínásobně! Pružnost vláken umožňuje skvělé přilnutí ponožek k chodidlu. Ponožka s Lycrou® si držují svůj tvar, nevytváří se záhyby a nohy jsou chráněny proti otlakům, puchýřům a oděrům. Nemačkavost patří k jejich silným vlastnostem.

 

Polypropylen:

Syntetické vlákna jsou dnes již velmi rozvinutá, jejich vlastnosti předčí běžné přírodní materiály. Má úžasné vlastnosti, ze syntetických vláken je nejteplejší, nejpružnější, nejlehčí a velmi pevný. Z umělých vláken je k lidské kůži nejmilejší, vyrábějí se z něj i cévní náhrady. Polypropylenové kulaté vlákno skoro vůbec nepřijímá vodu a vlhkost, skvěle ji odvádí a i proto je to nejpoužívanější vlákno pro výrobu funkčního prádla a ponožek. Polypropylen má 2,5x vyšší odolnost proti oděru, vyšší už má pouze polyamid. Také 10x méně nasákává než polyester. Předností je také, že nevyvolává alergické reakce. Příze spřadená z vláken polypropylenu vytváří dutinky, odkud se vlhost oddvádí pryč.

 

Elastan:

Velmi elastické syntetické vlákno, nazývající se také elastomer, se nechá roztáhnout na nejméně trojnásobnou délku a po uvolnění tahu se vrátí na (téměř) původní rozměr. Elastan se vždy kombinuje se s jinými materiály, nepoužívá se samostatně. Ponožky si díky elastanu udržují svůj tvar a lépe přilnou k chodidlu. Nejkvalitnější elastan zastupuje Lycra® a Spandex®.

 

Moira TG 900®

Moira TG 900® je polypropylenové vlákno s unikátním, patentovaným profilem. Tajemství vlákna spočívá ve tvaru jeho průřezu, kde se podobá pětilaločné hvězdě. Tím se až dvojnásobně zvětšuje obvod vlákna a zároveň vytváří úžlab, kudy pak putuje kapilární vlhkost. Pětilaločný průřez vlákna Moira TG 900® má zásadní vliv na dokonalý a rychlý odvod kapilární vlhkosti. Používání vlákna Moira TG 900® je ještě podpořeno jeho trvanlivostí a pevností. Je bez výhrady přijímáno lidským tělem. Díky promyšlené konstrukci vláken Moira TG 900®, ponožky pojmou velké množství vzduchu a ten působí jako izolační vrstva právě v okamžiku, kdy je chodidlo bez zátěže a ochlazuje se. V tuto chvíli všechny ostatní materiály - bavlna, polyester, polyamid - protože jsou nasákavé, nabobtnají vlhkem a studí. Stejně to působí, když se vytvoří vlhkost při zátěži.

Polyamid:

Velmi pružné, trvanlivé, syntetické vlákno s nejvyšší odolností vůči tahu, trhání a oděru, známé pod obchodním názvem Nylon a Perlon. Nejpoužívanější pro výrobu dámských punčoch, plavek a sportovních oděvů. Velmi nepatrně přijímá vlhkost. Každé vyprání zvyšuje trvanlivost tkanin, nebo pletenin z polyamidu. U ponožek se přidává hlavně pro zvýšení pevnosti zátěžovavých míst paty a špičky, ale i do celých ponožek. Eventuální příznaky přecitlivosti lidské kůže při nošení výrobků z polyamidu, nejsou způsobeny vlastnostmi vlákna, nýbrž barvivy, zbytky pracích prostředků a podobně.

 

Optex®:

Optex® je obchodní značka české firmy Pega®. Jedná se o elastické vlákno, s výbornými vlastnostmi, které se nejčastěji používá do lemu ponožek, elastických bandáží přes nárt a chodidlo, ale i do celé části ponožky. Nepoužívá se samostatně, ale vždy jako směs s jinými vlákny všeho druhu. 

 

Akryl:

Umělé vlákno, texturou jako vlna, s kterou se často mísí. Používá se jako náhrada vlněných výrobků. Akryl je pružný a měkký, s nižším sklonem ke žmolkování. Pevnost má sice nižší než jiná syntetická vlákna, zato výborně odolává vlivům světla, povětrnosti a mikroorganismů. Výrobky z něj jsou teplé, nesráží se a snadno se perou.

 

Polyester:

Polyesterová vlákna mají velkou odolnost proti světlu, povětrnosti a mikroorganismům. Oděvy z polyesteru málo navlhají - rychle schnou. Vzhled a omak polyesteru je trochu podobný přírodnímu hedvábí. Dutá polyesterová vlákna nahrazují vlákna z peří, a výrobky z něj se dají prát. Nejjemnější polyesterové vlákno (mikrovlákno) se vyrábí se čtvrtinou tloušťky běžné bavlny. Tkaniny ze směsí s polyesterem jsou méně mačkavé, trvanlivější, pevnější a lehčí. Polyester se často mísí s vlákny přírodními.

 

Hedvábí:

Hedvábí výborně saje pot, v létě příjemně chladí a v zimě naopak hřeje. Přírodní hedvábí je vytlačováno syntetickým hedvábím všude tam, kde je předčí svými specifickými vlastnostmi, jako je pevnost, izolační schopnost, hmotnost a pod. Přírodní hedvábí však nadále zůstává významnou surovinou pro oděvní průmysl.

Vlna:

Vlna je unikátní přírodní materiál, který má vynikající izolační vlastnosti, absorbuje vlhkost a jen velmi zvolna ji odpařuje. Při navlhnutí však generuje teplo a tak noha vnímá pocit suchého tepla. Nejkvalitnější vlněné vlákna výrábí výrobce Merino®, které se také říká "panenská vlna", pochází z prvního střihu jehňátek. Výrobci přídávají do vlněných ponožek polypropylén, který lépe odvádí vlhkost, ponožky jsou rázem plně funkční.

Viskóza:

Viskózové vlákna se varábějí ve formě hedvábí. Výrobky z vizkózy mají lesklý vzhled, jsou příjemné na omak a mají dobrou savost. Viskózové hedvábí se používá u všech výrobků, které mají mít vlastnosti podobné přírodnímu hedvábí a nemají být příliš drahé. Vizkóza se u výroby ponožek často mísí s bavlnou, vlnou, nebo syntetickými vlákny.

Outlast®:

Značkový materiál, který nepřetržitě udržuje optimální teplotu nohy. Při zvýšené aktivitě zajišťuje technologie vláken udržování tepla, a při klidu jeho uvolnění. U českých výrobců ponožek se moc nepoužívá.

Coolmax®:

Moderní technologií vyrobené polyesterové vlákno, udržující nohu stále v suchu. Toto speciální čtyř kanálkové vlákno, má zvýšenou plochu povrchu, je vodoodpudivé, nenasákavé a velmi rychle odvádí tělesnou vlhkost od pokožky. Udržuje optimální teplotu nohy při různých, klimatických a zátěžových podmínkách. Toto vlákno se uplatňuje hlavně u oblečení a ponožek pro horskou turistiku, horolezectví a podobné zátěžové sporty.